A A A

"15 Temmuz darbe girişimi Batı destekli yaşandı"

Eklenme : 2017-07-11 13:00

DİYARBAKIR - Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, 15 Temmuz darbe girişiminin Batı desteğiyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Batı ülkelerinin, diğer İslam ülkelerinde meydana getirdiği parçalanmışlığın bir benzerini Türkiye'de FETÖ eliyle gerçekleştirmeye çalıştığını belirten Ergin, bu darbe girişiminin herhangi bir siyasi parti veya gruba değil, halkın tamamına yönelik olduğunu söyledi.

Ergin, "Etrafımızdaki Müslüman ülkelerin durumunun halinin perişanlığının vaziyeti neyse aynısını Türkiye'de icra etmek, İsrail'e bir lokma haline gelmesine zemin hazırlamak gibi bir gaye üstlendiğini darbe esnasındaki hal ve hareketlerden çok net bir şekilde görebiliyoruz." dedi.

Kalkışmanın püskürtülmesinde inançlı insanların büyük emeği olduğunu dile getiren Ergin, şunları söyledi: "İnsanlardaki o inanç, o iman, o dini değerlere, İslami değerlere bağlılık neticesinde bu darbe püskürtülmüştür. Burada Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakanın da insanları darbeye karşı direnmeye teşvik etmesi çok önemli bir dönüm noktasına sebebiyet vermiştir. Darbenin püskürtülmesinde İslami camianın çok büyük bir emeği, katkısı olmuştur. Aynı zamanda toplumun, hiç de bir araya gelmeyecek insanların dahi darbe karşısında bir araya gelip, darbeyi püskürtmesine sebep olabilecek bir misyon üstlendiklerini de görmüş olduk. Bir anlamda hain darbeye karşı farklı düşünen, farklı fikirlerde olan insanlar dahi bir araya gelebildiler. Onun da bir anlamda katkısı, vesilesi oldu, onu da göz ardı etmemek gerekiyor. Yani millete karşı yapılmış olan bir saldırıyı millet bir bütün olarak püskürtmüş oldu."

Darbe girişiminin Batı destekli olduğuna vurgu yapan Ergin, Türkiye'nin bu tür devletlerle ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Batı ülkelerinin çıkarları bittiğinde karşısındaki devleti paramparça etmekten çekinmediğine değinen Ergin, "Bu darbenin planlayıcıları bellidir. Batılı devletlerin, İncirlik Üssü'nün de o dönem üstlendiği misyon ortadadır. Örgütün elebaşının hangi ülkede olduğu, hangi ülkenin kanatları altında hâlâ hayatını devam ettirdiği, barındırdığı net bir şekilde ortadadır. Batılı devletlerle münasebetlerini gözden geçirmesi gerekiyor. Bir söz var, 'Domuzdan post, gâvurdan dost olmaz.' diye. Erbakan Hocamız bunu sık dile getirirdi. Onların dostlukları tamamen kendi çıkarları doğrultusundadır. Çıkarları bittiği an dostlukları da biter ve ülkenizi özellikle paramparça etmekten zerre kadar imtina etmezler. Bunun örneğini Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, birçok Müslüman ülkenin parçalanmışlığında, Filistin'de net bir şekilde görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu devletlere karşı tedbir almasının, bu tarz örgütlemelere olan desteklerin önünü keseceğini belirten Ergin, İslam ülkelerinin her alanda birliktelik kurabileceği bir proje için çalışılması gerektiğini vurgulayarak, "Asla Batılı ülkelere güvenemeyiz. Bizi, fırsatını buldukları zamanda sırtımızdan hançerleyebilecek bir potansiyelleri vardır." şeklinde konuştu. (Abdurrahman Tetik - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

2017-07-27 09:00:00

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -1

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -1

2017-07-26 09:00:00

Hafız Ali Mülayim… Cumhuriyet döneminin ilk sürecinde yaşanan zulümlerin tanığı… Risale-i Nur talebesi, 15 Temmuz gecesinin imanlı yüreği ve ilginç hikâyelerle dolu hayat portresinin adı.

"Söz konusu Kudüs olunca Müslümanların tek ses olması gerekiyor"

2017-07-25 19:47:10

Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını değerlendiren Molla Bahri Kılıç, bütün Müslümanların, söz konusu Kudüs gibi mukaddes değerler olunca tek ses olması gerektiğini söyledi.

TÜM HABERLER

"Uluslararası toplumu acil olarak Yemen halkına destek vermeye çağırıyoruz"

Büyük insani krizin yaşandığı Yemen’i ziyaret eden BM temsilcileri, dünyadaki en büyük kolera salgınının sebebinin ülkedeki sağlık, su ve arındırma tesislerinin felce uğramasıyla yayıldığını belirttiler.

Takla atan otomobilden burunları bile kanamadan çıktılar

Mardin’de direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücü, refüje çarptıktan sonra takla atarak yan yattı. Otomobilde bulunanlar burunları bile kanamadan çıktılar.

"İmamların kıydığı nikâh meşru ve asıl nikâh kabul edilmeli"

İl ve ilçe müftülüklerinin resmi nikâh kıyma yetkisine destek veren İttihad'ul Ulema yöneticileri, imamların kıydığı nikâhın meşru ve asıl nikâh kabul edilmesi gerektiğini belirttiler.

Şanlıurfa'da kaçak sigara ele geçirildi

Şanlıurfa'da bir çekici kamyonetinde yapılan aramada 43 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Hakkari'de 25 bölge “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi

Hakkari Merkez, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçesindeki 25 bölge, “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi.
TÜM HABERLER