A A A

Ekmeğini şerbetten çıkarıyor

Eklenme : 2017-08-13 11:48

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde meyan kökü şerbeti satıcılığı yapan yaşlı adam, ilerleyen yaşına aldırmadan ekmeğini kazanmaya çalışıyor.

Ekmeğini şerbetten çıkarıyor

Diyarbakır'da ikamet eden Mehmet Cemil Batıbay (79), yaklaşık 50 seneden beri meyan kökü şerbeti satarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Sur ilçesinin en işlek yerlerinden olan Gazi Caddesi'nde tezgâh açan Batıbay, 20'li yaşlarda bu işi yapmaya başlarken sokak sokak gezip şerbet sattığını söyledi.

İşe ilk başladığı yıllarda buzdolabı ve diğer içeceklerin pek olmadığını belirten Batıbay, günde 6 takım sattığını dile getirdi.

İlk başta satışların iyi olduğunu ifade eden Batıbay, "48 senedir şerbet satıyorum. 79 yaşındayım. İlk başladığımızda ne buzdolabı vardı ne başka bir şey. O zaman ne limonata vardı ne başka bir şey. Sadece biz buzhanede bir kalıp buz getiriyorduk, bırakıyorduk. Günde 6 takım şerbet satıyorduk o zaman. Evimiz buradadır, evden buraya kadar bir takım bitiriyorduk. Şimdi akşama kadar bir takım bitiremiyoruz." dedi.

Şerbetin birçok rahatsızlığa karşı ilaç olduğunu bildiren Batıbay, "Biz 6 kardeşiz, bu işi yapıyoruz. Şerbet eskiden Diyarbakır çevresinde çoktu. Şimdi Batman, Bismil, o taraflardan getiriyoruz. Eski zamanlarda Diyarbakır doluydu, şimdi yoktur. Mide, böbrek, tansiyon, kalp, her şey için ilaçtır. Yaz aylarında ilaçtır." ifadelerini kullandı.

Batıbay'ın hemen yanında şerbet satışı için tezgâh açan ve 36 yıldan beri bu işi yapan kardeşi Sadık Batıbay ise satışlardan memnun olmadığını söyledi. (Abdurrahman Tetik, Suat Tink- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

2017-08-17 18:53:18

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

Van’da hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti

Van’da hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti

2017-08-17 11:04:06

​Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç, hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti veriliyor.

TÜM HABERLER

"Ekmek nimettir ve yeri çöplük değildir"

​Türkiye'de günde 6 milyon ekmeğin israf edildiğini belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu israfın büyük maddi kayba neden olduğunu söyledi.

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde tahliye kanalına giren 2'si kardeş 3 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.
TÜM HABERLER